Ceny od producenta

Bezpieczne płatności

Ekspresowa wysyłka

Program lojalnościowy

Rodzaje taśm klejących - mini przewodnik

Taśma klejąca może się wydawać mało istotną rzeczą w nieraz rozbudowanych schematach produkcji, dostaw czy innych procesów w przedsiębiorstwie, jednak bez niej często nie byłyby one w stanie funkcjonować.

Taśma klejąca okazała się na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że niemal każda branża wykształciła jej specjalistyczne odpowiedniki. Są więc taśmy dla przemysłu elektrycznego, taśmy malarskie i budowlane, a nawet modelarskie.

Taśma pakowa

Taśmy pakowe to dość szerokie pojęcie, jednak ich wspólną cechą jest przeznaczenie, czyli przygotowanie towaru do wysyłki. Przeważnie towar ten znajduje się w kartonie, jest owinięty folią stretch lub bąbelkową, czasami papierem pakowym. Taśma pakowa jest zwykle przezroczysta lub lekko zabarwiona, co pomaga w identyfikacji jej cech – dla przykładu – siły i typu kleju. Występują też w bardzo wielu szerokościach i wzorach.

Taśmy pakowe muszą uwzględniać wiele czynników, chociażby takich jak temperatura przechowywania paczek, gdyż niektóre produky są składowane w bardzo niskich lub zmiennych temperaturach. Stąd stworzenie jednej, uniwersalnej taśmy nie jest możliwe.

Taśma maskująca

Nazywana też taśmą malarską charakteryzuje się tym, że nie pozostawia żadnych śladów ani osadów na powierzchni, na której jest umieszczona. Produkowana przeważnie z papieru aby ułatwić jej aplikację na powierzchnię bez konieczności użycia nożyczek lub noża. Pokryta dość słabym klejem, który nie powoduje uszkodzenia powierzchni, np. fragmentu farby na pomalowanym już suficie.

Duct Tape

Słynna srebrna taśma klejąca, znana głównie z amerykańskich filmów, dzięki którym stała się symbolem prowizorycznych rozwiązań. Prawdopodobnie najbardziej poszukiwany towar podczas apokalipsy zombie, gdyż niemal wszystko jest w nich na nią lepione – od dzidy po ochraniacze, a nawet zepsute samochody.

Można wręcz odnieść wrażenie, że gdyby zakazać jej produkcji, porywacze nie wiedzieliby co robić.

Pozycja taśm typu duct tape wydaje się niezagrożona, gdyż nawet w odległej przyszłości Ellen Ripley łączy za jej pomocą miotacz płomieni i karabin szturmowy w sequelu Aliens.

Brad Pitt w "World War Z" i improwizowana zbroja z taśmy klejącej i kolorowych magazynów.

Taśma dwustronna

Taśma, która daje z siebie maksimum, czyli lepi z obydwóch stron! Generalnie wyróżnić można trzy popularne rodzaje taśm dwustronnych. Pierwszy typ jest przeznaczony do bardziej trwałych celów, takich jak rzemiosło i scrapbooking. Drugi to usuwalna taśma dwustronna, która doskonale nadaje się do wieszania plakatów, obrazów i innych ekspozycji, które trzeba będzie przenieść lub zdjąć w późniejszym terminie. Trzeci rodzaj to dwustronna taśma piankowa, która idealnie nadaje się do uszczelniania, amortyzowania i eksponowania przedmiotów, zwłaszcza na nierównych powierzchniach. Świetnie sprawdza się też do przyklejania doniczek do parapetów – każdy, kto ma koty, doceni ten patent.

Kot tuż przed poprawieniem wystroju wnętrza twojego domu

Taśma papierowa

Kraft Tape – tak jak w przypadku nazwy scotch tape, gdzie nikt ze Szkocji nie był zaangażowany w jej tworzenie, tak samo tutaj nie ma nikogo o nazwisku Kraft, który stoi za jej stworzeniem. Została wynaleziona w Minnesocie i jest to taśma wykonana z papieru, który powstaje w tzw. „procesie Kraft”, głównej metody produkcji tego typu papieru. Kraft w tym przypadku pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego „siłę”, które ma oznaczać wyższą wytrzymałość papieru.

Taśma kraft bazuje przeważnie na klejach akrylowych na bazie wody i używana do uszczelniania i wysyłki pudeł kartonowych. aśma tego typu charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do tektury falistej oraz skuteczną aplikacją nawet wtedy, gdy opakowanie jest zakurzone lub zabrudzone. Taśma Kraft może być również wzmocniona wyjątkowo mocną przędzą z włókna szklanego, która zwiększa jej wytrzymałość i ochronę zabezpieczonej w ten sposób przesyłki.

Taśma kraft najczęściej występuje w kolorze naturalnego brązu, który jest chyba bardziej rozpoznawalny niż charakterystyczny brąz torebek od Louis Vuitton.

Taśma spinająca

Taśma spinająca, znana również jako taśma filamentowa, to trwała taśma, która ma bardzo wysoką wytrzymałość na rozciąganie. Jest najczęściej używana do zamykania kartonów, wiązania czy zabezpieczania przedmiotów na paletach. Producenci oferują do wyboru różnorodne moce napięcia, od lekkich po przemysłowe.

Taśma izolacyjna

przeznaczona jest do izolowania przewodów, kabli i innych materiałów przewodzących prąd elektryczny. Przeciętnie taśma elektryczna jest wykonana z rozciągliwego winylu, plastiku, gumy silikonowej, a czasem nawet tkaniny szklanej. Każda taśma elektryczna jest przeznaczona do określonego napięcia i temperatury, więc podczas jej używania upewnij się, że masz odpowiednią taśmę.

Taśma elektryczna jest najczęściej czarna. Ewentualne kolory tego rodzaju taśmy nie mają funkcji estetycznej, a funkcjonalną i oznaczają najczęściej jej wytrzymałość na różne napięcia prądu.

Taśma wysokotemperaturowa

Taśma odporna na wysokie temperatury występuje w kilku odmianach, z której jedną jest taśma z tkaniny szklanej. Jest ona idealna do styków z gorącym drutem, zgrzewarek, przemysłowych urządzeń do prasowania na gorąco. Taśmy te są trudnopalne i nadają się do stosowania w szerokim zakresie temperatur, aż do 260°C.

Drugą popularną odmianą tego typu taśm są tzw. taśmy Kapton na bazie folii poliimidowej o wyjątkowych właściwościach elektrycznych, mechanicznych, fizycznych i chemicznych. Opracowana została w 1965 przez firmę DuPont. Taśma Kapton najlepiej nadaje się do pracy z takimi materiałami jak płytki drukowane, łączenie przewodów i czujniki samochodowe.

Taśma Kapton została użyta do budowy modułu księżycowego (Lunar Module, LM) programu Apollo i sondy New Horizons. Wykorzystano ją również do stworzenia osłony słonecznej dla teleskopu Jamesa Webba. Rozważa się jej zastosowanie do budowy żagli słonecznych.

Taśma bezpieczeństwa

Mowa tu o taśmach zarówno komunikujących zagrożenie czy informujących o szczególnej sytuacji i zachowaniu, jak i o przeciwdziałających zagrożeniu. Zaliczamy do tej kategorii takie taśmy, jak:

  • odblaskowe – doskonale nadają się do oznaczania niebezpieczeństw i innych godnych uwagi elementów oraz zapewnia wyraźną widoczność zarówno w dzień, jak iw nocy.
  • antypoślizgowe – posiadają powierzchnię ścierną, która zwiększa przyczepność.
  • winylowe – dostępne w szerokiej gamie dobrze widocznych kolorów i doskonale nadaje się do oznaczania kolorami, łączenia w wiązki, wyściełania obwodowego, flagowania i wielu innych.
  • ostrzegawcze – wszelkie taśmy typu “crime scene”, “uwaga, szyb windy”, “zakaz wstępu” itp.

Podsumowanie

Wybór dostępnych wariacji na temat taśm klejących może początkowo przytłoczyć. Jeśli nie jesteś pewien lub pewna, który produkt będzie odpowiedni do wykonania zadania, które cię czeka, najlepiej skontaktuj się z działem handlowym.

Share this post