Filter

Taśmy malarskie i maskujące

Taśmy papierowe barwione na żółto są wykorzystywane najczęściej w pracach malarskich do tzw. odcinania kolorów. Powinno się je odkleić niezwłocznie po zakończeniu malowania, najlepiej jeszcze przed całkowitym wyschnięciem farby. Pozostawienie ich na ścianie może sprawić, że podczas odklejania odspojeniu ulegnie również farba na ścianie.

Żółte taśmy malarskie występują w różnych odcieniach – im ciemniejszy jest odcień żółci, tym słabszy klej na taśmie.

Charakterystyka taśm malarskich

Taśmy malarskie mają kilka cech, które należy mieć na uwadze, gdy dokonuje się zakupu.

  • Przyczepność – taśmy malarskie można zróżnicować według przyczepności kleju, którym zostały pokryte. Słabszy klej daje pewność, że farba lub tynk na ścianie pod taśmą nie zostanie naruszona. Zbyt słaby klej może jednak spowodować odklejenie taśmy podczas malowania i konieczność jej ponownego przyklejania, co znacznie utrudnia pracę i może dać niezadowalający efekt końcowy.
  • Rodzaj kleju – siła kleju zależy w dużej mierze od jego rodzaju. Stosuje się głównie kleje akrylowe lub kauczukowe. Te pierwsze pozwalają na bezpieczne usunięcie taśmy nawet kilka godzin, a nawet dni po malowaniu. W przypadku taśmy z klejem kauczukowym sytuacje jest nieco bardziej złożona. Klej ten jest odporny na działanie rozpuszczalników stosowanych w farbach wodnych i olejnych, ale szybko się starzeje i kruszeje. Taka taśma pozostawiona na ścianie zbyt długo z pewnością zostawi ślad po odklejeniu lub uszkodzi powierzchnię, do której została przyklejona.
  • Rodzaj impregnatu na taśmie – jego zawartość uodparnia je na działanie rozpuszczalników i związków zawartych w farbach oraz zabezpiecza przed nasiąkaniem i przeciekaniem, aby mogły skutecznie spełniać swoją funkcję.

Taśmy tynkarskie i budowlane

Zewnętrzne taśmy malarskie o wzmocnionej strukturze są bardziej odporne po zewnętrznej stronie i silnie przyczepne po stronie wewnętrznej, aby utrzymać się na chropowatych powierzchniach narażonych na czynniki pogodowe. Wytrzymują wilgoć, promieniowanie UV i silny wiatr.

Są dla łatwiejszego odróżnienia barwione na kolor ciemno pomarańczowy.

FAQ

Przyczyną słabej przyczepności taśmy malarskiej jest przeważnie złe przygotowaniem podłoża. Taśma malarska może szybko się odkleić, gdy nasza ściana jest brudna, zapylona lub tłusta.

W przypadku standardowych, żółtych taśm papierowych należy je zrywać zaraz po pomalowaniu ściany: „na mokro”. Taśmę zdejmujemy jednym, zdecydowanym i płynnym ruchem.

Tak.

Niebieskie taśmy malarskie – to taśmy maskująca o wydłużonym czasie przyklejenia do 7 dni. Zalecana do prac malarskich i tynkarskich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Pozwala na uzyskanie równej linii odcięcia, a dzięki możliwości odklejania jej po dłuższym czasie jest idealna podczas nakładania farb wymagających długiego schnięcia.

  • odporne na działanie promieni UV oraz wysokich temperatur do +50℃
  • nie podciekają przy malowaniu
  • wysoka przyczepność do różnego rodzaju płaskich powierzchni
  • niebieski kolor dobrze kontrastuje i przebija się przez farbę tak, że można namierzyć taśmę nawet pod grubą warstwą farby
  • po usunięciu nie zostawia śladu na oklejonej powierzchni, np. oknach

Żółte taśmy malarskie – wykorzystywane najczęściej w pracach malarskich wewnątrz pomieszczeń. Powinno sie je odkleić niezwłocznie po zakończeniu malowania, najlepiej jeszcze przed całkowitym wyschnięciem farby, i jest to główna róznica w stosunku do taśmy niebieskiej.

Wystarczy zwykła taśma papierowa w kolorze żółtym, przy czym warto zostawić malowanie kawałka ściany przy taśmie na sam koniec.