Tektura falista - FAQ

tektura falista w rolce

Tektura falista w rolce

Najpopularniejszym formatem tektury falistej jest rolka oraz arkusz, głównie ze wględu na możliwość docięcia do potrzebnej długości. Najpowszechniej spotykaną tekturą jest dwuwarstwowa i trzywarstwowa, która jest stosowana choćby przy produkcji kartonów, ale i jako materiał do zabezpieczania powierzchni podczas remontów i prac budowlanych. Najłatwiej natknąć się na nią można jednak w postaci tekturowego kartonu.

Tektura budowlana

Tektura falista wykorzystywana do pakowania sprawdza sie też doskonale jako zabezpieczenie przy wszelkiego rodzaju pracach remontowych. Wytrzymalsza niż folia malarska i mniej podatna na plątanie się pod nogami, o wiele lepiej sprawdzi się jako zabezpieczenie podłogi podczas remontu. Nadaje się do zabezpieczania parkietów, paneli podłogowych, płytek ceramicznych, wykładzin oraz większości innych podłoży.

Czasami jest używana jako przekładka paletowa oraz izolacja pomiędzy składowanymi materiałami.

Tektura malarska

Tektura budowlana nazywana jest często również tekturą malarską, gdyż to najczęściej przy tego typu pracach remontowych jest wykorzystywana. Tektura stricte malarska cechuje się jednak wysoką nasiąkliwością – wchłaniania rozpuszczalników i rozlanej farby – zapobiegając w ten sposób ich roznoszeniu.

tektura falista w formie kartonowego arkusza

Jest to rodzaj materiału opakowaniowego wykonanego z pulpy papierowej, składającego się z karbowanej tektury zamkniętej pomiędzy dwiema tekturowymi ściankami. Konstrukcja taka zyskuje sztywność i wytrzymałość przy małej masie własnej. Tektura falista stała się dzięki temu dominującym materiałem na rynku opakowań.

Jest najgrubszym materiałem uzyskiwanym z masy papierniczej.

Tektura falista produkowana z papierów pochodzenia makulaturowego jest materiałem opakowaniowym dopuszczonym do niebezpośredniego kontaktu z żywnością. Żywność powinna więc być zapakowana w materiał stanowiący barierę.

Tektura falista produkowana z papierów z udziałem włókien pierwotnych jest materiałem opakowaniowym dopuszczonym do bezpośredniego kontaktu z żywnością suchą, nie tłustą, mytą, czyszczoną lub obieraną przed spożyciem.

Sama tektura falista – nie. Jest ona jednak wykorzystywana jako element w systemach wyciszania ścian, takich jak Phone Star firmy Wolf Bavaria, gdzie specjalne panele z kilku warstw tektury wypełnione są dodatkowo piaskiem.

Oprócz opału w gospodarstwach domowych można spalać jedynie:

  • papier i opakowania z papieru,
  • tekturę i opakowania z tektury,
  • drewno i opakowania z drewna,
  • odpady kory i korka,
  • trociny, wióry i ścinki,
  • odpady z gospodarki leśnej.

Zgodnie z ustawą o odpadach spalanie innych odpadów poza spalarniami odpadów lub współspalarniami jest zagrożone karą aresztu lub grzywny.

Tak. Co więcej, podkłady tradycyjne typu korek lub tektura falista nie obciążają środowiska jak ich odpowiedniki z tworzyw sztucznych. Mogą być jednak mniej wytrzymałe i szybciej się niszczyć – w zależności od tego gdzie zostały użyte.

Tektura karbowana i papier falisty dobrze przewodzą ciepło, przez co doskonale współgrają z ogrzewaniem podłogowym. Zaletą jest ich niższa cena, minusem podatność na wilgoć. Podobnie jak w przypadku podkładów korkowych – można je położyć tylko na idealnie równym podłożu.

Karton to jedna warstwa papieru, choć znacznie grubszego niż tego używanego do druku. Tektura falista to kilka warstw papieru, co zapewnia większą odporność oraz sztywność wykonanych z niej opakowań.

Karton cechuje mniejsza grubość i sztywność od tektury. Składa się on z pojedynczej warstwy papieru, podczas gdy tektura falista występuje przeważnie w wariantach od dwuwarstwowych do pięciuwarstwowych.

Stąd poprawna nazwa pudeł potocznie zwanych “kartonami” powinna brzmieć “kartony tekturowe”, gdyż są one przeważnie wykonane z tektury, a nie kartonu.