FAQ

Tak. Makulatura mocna, czyli tektura falista, najczęściej pozyskiwana jest z kartonów. Tektura jest podatna na zmniejszanie objętości, stąd do jej obróbki używa się belownicy. Nie należy moczyć kartonów przed oddaniem do skupu, gdyż przeznaczone do belowania materiały powinny być suche.

Opakowania kartonowe podlegają recyklingowi, a więc i sortowaniu. Należy je wrzucać do pojemników oznaczonych kolorem niebieskim. Warunek: muszą być wykonane tylko z tektury.

Opakowania wielomateriałowe, czyli np. kartony po mleku (‘tetrapaki’), wrzucamy do pojemnika żółtego.

Gdzie wyrzucać opakowania tekturowe?
Źródło: https://naszesmieci.mos.gov.pl/materialy/infografiki

Karton po mleku czy soku to opakowanie wielomateriałowe. Wyrzucamy je do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, oznaczonego kolorem żółtym.

Gdzie wyrzucać opakowania tekturowe?
Źródło: https://naszesmieci.mos.gov.pl/materialy/infografiki

Fenomen ten zbadali holenderscy naukowcy.

Przede wszystkim, kartony redukują u kotów stres – czuja się w nich bezpiecznie i pewnie. Mogąc w każdej chwili schować się do pudełka, które osłania ich ze wszystkich stron, kot nie musi być aż tak czujny. Im mniejsze pudełko, tym bardziej kot zdawał się je lubić. Badanie wykazało też, że kotom, które miały dostęp do kartonowych pudełek poprawił się także system immunologiczny.

Papier oraz tektura dobrze izoluje i chroni przed zimnem – odbija ciepło leżącego na nim kota, które wraca do kota. Nie bez znaczenia jest także tekstura papieru oraz wydawane przez niego dźwięki. Papier w formie tektury lubi być również przez kota gryziony – jest to forma zabawy, odstresowania i swego rodzaju, możnaby powiedzieć, kocie hobby.

Przed podarowaniem kotu kartonowego pudła upewnij się, że nie ma w nim zszywek, które mógłby połknąć lub się o nie zranić. Resztki taśmy klejącej też lepiej usunąć, gdyż kot prawdopodobnie będzie ją lizać.

Polecamy nasz zestaw do przeprowadzki dostępny w stałej ofercie pakujto.pl