Filter

Skropak – pianki do pakowania i wypełniania przesyłek

Kształt prostego chrupka oferuje idalną protekcję poprzez formowanie poduszki wokół transportowanego produktu i niezawodne wypełnienie każdej pustej przestrzeni w pudełku. Angielska nazwa void-fill peanuts doskonale oddaje charakterystykę tego rodzaju wypełniacza.

Nasz skropak wytwarzany jest w 100% ze skrobi kukurydzianej. Nie zanieczyszcza wód gruntowych, nie zawiera szkodliwych CFC(Chlorofluorocarbons) ani HCFC. Idealnie oddaje ideę zrównoważonej gospodarki: reduce, reuse, recycle.

Najbardziej ekologiczny z wypełniaczy

  • W 100% biodegradowalny

  • W 100% kompostowalny

  • Skrobia jest również zasobem odnawialnym, w cyklu rocznym

Skropak z naszej oferty przeszedł testy w Laboratorium Innowacyjnych Materiałów i Monitorowania Środowiska, po których uzyskał pozytywną opinię w zakresie spełniania rygorystycznych wymagań opisanych w normach PN-EN 13432:2002 oraz ASTM D6400-12

Nasz skropak wypełni każdą pustą przestrzeń w przesyłce, zapewniając wszechstronną ochronę niezależnie od kształtu towaru w paczce. Zapewnia natychmiastową ochronę od razu po zamknięciu przesyłki – jej rozszczelnienie jest jedynym zagrożeniem dla przewożonego towaru, stąd ważne jest też dobranie odpowiednio wytrzymałego kartonu oraz taśmy pakowej. W niektórych przypadkach warto zabezpieczyć paczkę dodatkowo folią stretch.

Proces produkcyjny naszego skropaku jest jednoetapowy. Jest bardziej przyjazny środowisku w porównaniu z procesem produkcyjnym wersji polistyrenowej, który jest wieloetapowy i zużywa więcej energii.

Informacje techniczne

  • Lekki, wytrzymały i tani

  • Nie pylący

  • Dokładnie opływa produkty nim obłożone

  • Reużytkowalny i recyklingowalny w 100%

  • 100% biodegradowalny

  • 100% kompostowalny

  • Nie zawiera elementów niebezpiecznych podczas rozkładu

FAQ

Barwiony skropak jest twardszy niż naturalny, przez co jest mniej podatny na zgniatanie. Jak podkreślają nasi klienci, barwiony skropak nieco efektywniej wypełnia przez to przestrzeń kartonu czy innej paczki.

Różowy skropak cechuje również nieco większy rozmiar pojedynczego chrupka.

Po około miesiącu wystawienia na światło słoneczne kolorowy skropak może lekko wyblaknąć w stosunku do stanu “prosto z produkcji”.

Skropak jest produkowany ze skrobii kukurydzianej lub polistyrenu. W obu przypadkach nie jest jadalny.

Skropak wykonany ze skrobi kukurydzianej wyrzucamy do pojemnika z bioodpadami, może też zostać użyty do kompostowania. Rozpuszcza się również w wodzie – nie oznacza to jednak, że można go wyrzucić do kanalizacji lub jakiegokolwiek zbiornika wodnego lub rzeki.

Skropak mimo, że jest biodegradowalny, nie podlega recyklingowi. Przez to, że est tak lekki, jest również bardzo trudny do przechowywania. Chrupki mają tendencję do rozsypywania się podczas procesu składowania i odzysku, co czyni ich recykling problematyczny.

Jest to również jeden z głównych powodów, dla którego lepiej używać skropaku biodegradowalnego – łatwo dostaje się on do oceanów, gdzie siałby zniszczenie wśród fauny i flory, gdyby był wykonany z innego tworzywa.

Jest natomiast reużywalny.