Jak dobierać rękawice robocze i ochronne?
Z pewnością nie raz zastanawiałeś się, dlaczego w marketach budowlanych jest AŻ TAKI wybór, na pozór, podobnych do siebie rękawic ochronnych. Jeśli do tej pory wybierałeś je “na oko” i “macanie” to lepiej przeczytaj ten poradnik.
Normy prawne regulujące klasy rękawic ochronnych
Podstawę europejskiego systemu prawnego, mówiącego o bezpieczeństwie w miejscu pracy w całej Europie przez lata była wydana w 1989 r. Dyrektywa 89/686/EWG w sprawie środków ochrony indywidualnej (ŚOI). Dokument zapewniał swobodny przepływ środków ochrony indywidualnej i określał główne wymagania, jakie ŚOI spełniać muszą w podczas ich produkcji i przed wprowadzeniem ich na rynek.
W roku 2016 dyrektywa zastąpiona została Rozporządzeniem (UE) 2016/425 w sprawie środków ochrony indywidualnej, opublikowanym w Dzienniku Urzędowym z dnia 31 marca 2016 r., które w całości zaczęło obowiązywać od 21 kwietnia 2018 r. w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Wprowadzenie nowego rozporządzenia Unii Europejskiej miało na celu dostosowanie do nowych przepisów unijnych, jak również zapewnienie lepszej ochrony użytkownikom ŚOI.
Tabele norm i oznakowania ochronnych rękawic roboczych
Tabele norm zawierają szczegółowe, regulowane prawnie wytyczne, stąd są dość obszerną lekturą. Ze względu na wygodę czytania znajdziesz je więc w oddzielnym wpisie:
Klasy rękawic ochronnych
- Klasa I
Niskie ryzyko, podstawowa ochrona. Ta grupa obejmuje wszystkie rękawice domowe, ochronne i nie muszących spełniać wyspecjalizowanych, wysokich wymagań jakościowych. Rękawice należące do tej klasy chronią zazwyczaj przed skaleczeniami, otarciami naskórka dłoni lub delikatnymi związkami chemicznymi.
Spełnia wymagania normy EN 420:2003 + A1:2009, która określa wymagania ogólne i odpowiednie procedury badawcze dotyczące projektowania i konstrukcji rękawic oraz ochrony ramienia, definicję wielkości, wygody użytkowania, zręczność, skuteczność rękawic oraz ich nieszkodliwość, a także przepuszczalność i absorpcja pary wodnej.
- ochrona przed powierzchniowym uszkodzeniem naskórka
- ochrona przed działaniem wysokich temperatur (do 50°C)
- ochrona przed dłuższym kontaktem z wodą
- ochrona przed środkami chemicznymi o łagodnym działaniu (można tu wymienić np. detergenty o niskiej szkodliwości działania)
Ta klasa ochrony wystarczy podczas prostych prac porządkowych, pracach w ogródku lub w domu.
- Klasa II
Średnie ryzyko wymagające umiarkowanej ochrony. Rękawice tej klasy są bardzo często stosowane jako podstawowa ochrona rąk w przemyśle. Mają za zadanie uchronić dłonie przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. powierzchownymi skaleczeniami tępymi narzędziami. Co ważne, nie posiadają one pełnej ochrony elektroizolacyjnej lub antyprzecięciowej.
Produkt taki spełnia normę EN388:2016, która określa wymagania, metody badań, znakowanie oraz informacje, które powinny być dostarczone w odniesieniu do rękawic chroniących przed zagrożeniami mechanicznymi wskutek ścierania, przecięcia ostrzem, rozdzierania, przekłucia oraz – jeśli to dotyczy – uderzenia.
- Klasa III
Wysokie ryzyko wymagające pełnej ochrony. Są to specjalistyczne rękawice ochronne, które należy stosować podczas narażenia na trwałe szkody. Do takich zagrożeń zaliczamy wysokie napięcie, skrajnie wysokie lub niskie temperatury, niebezpieczne środki chemiczne i przecięcie ostrym narzędziem.
Kategorię trzecią powinny spełniać rękawice, jeśli dłonie pracownika narażone są na trwałe uszkodzenie w związku z:
- niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami i mieszaninami
- promieniowaniem jonizującym
- szkodliwymi czynnikami biologicznymi
- upadkiem z wysokości
- środowiskiem o niskiej temperaturze, którego skutki są porównywalne do działania powietrza o temperaturze wynoszącej - 50 °C lub niższej
- środowiskiem o wysokiej temperaturze, którego skutki są porównywalne do działania powietrza o temperaturze wynoszącej co najmniej 100 °C
- porażeniem prądem elektrycznym i pracami pod napięciem
- strumieniem pod wysokim ciśnieniem
- przecięciami przez przenośną pilarkę łańcuchową
- ranami postrzałowymi lub pchnięciem nożem
Rozmiar rękawic roboczych
Jak dobrać rozmiar rękawic roboczych? | ||
---|---|---|
Obwód dłoni | Długość dłoni | Rozmiar |
do 15.2 cm | 16 cm | 6 / XS |
do 17.8 cm | 17.1 cm | 7 / S |
do 20.3 cm | 18.2 cm | 8 / M |
do 22.9 cm | 19.2 cm | 9 / L |
do 25.4 cm | 20.4 cm | 10 / XL |
do 27.9 cm | 21.5 cm | 11 / XXL |
Sposób mierzenia obwodu dłoni pod wybór rękawic roboczych
Podział rękawic ochronnych według zastosowania
Podział taki oparty jest o typy zagrożeń przed którymi rękawica ma chronić: poparzenia od zimna lub wysokich temperatur, przecięcia, zmiażdżenia, przekłucia, zapobieganie ranom szarpanym oraz wiele innych. Kompletne zestawienie znajdziesz na dole strony.
- Rękawice antywibracyjne
Dobór tych rękawic ochronnych jest niezwykle ważny dla osób, które w pracy mają styczność z maszynami wywołującymi wysoki poziom wibracji, przez dłuższy okres. Zazwyczaj są one wielowarstwowe wykonane ze sprężystych materiałów, które świetnie tłumią energię. Chronią również przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą być następstwem nadmiernych wibracji.
- Rękawice antyprzepięciowe
rękawice dla elektryka, które przede wszystkim mają zabezpieczyć przed działaniem ładunków elektrostatycznych. Zazwyczaj są to rękawice gumowane z włóknami naturalnymi. Nie muszą być grube, ale powinny mieć zastosowane odpowiednie włókna, które absorbują odpowiednie ładunki elektryczne.
- Rękawice termoodporne
Mają za zadanie chronić ręce przed skrajnymi temperaturami, które mogą wyrządzić poważny uraz. Są one wykonane ze specjalistycznych materiałów, ułożonych warstwami, aby zapewnić najwyższy poziom zabezpieczenia przed wysoką temperaturą. Są to zazwyczaj rękawice odlewnicze lub rękawice hutnicze. Przed zakupem należy sprawdzić normy oraz parametry poszczególnych produktów.
Rzadziej spotykane są rękawice chroniące przed niską temperaturą – kriogeniczne.
- Rękawice spawalnicze
Wykonane są z różnego rodzaju skór typu dwoina i lico. Rękawice do spawania muszą chronić nie tylko przed wysoką temperaturą ale również przed intensywnym promieniowaniem UV iskrami, rozpryskami stopionego metalu i uszkodzeniami mechanicznymi. Występują dwa rodzaje rękawic- do spawania TIG i MAG- różnią się one budową, grubością i stopniem ochrony.
- Rękawice skórzane
Rękawice wzmacniane skórą do dziś są bardzo popularne i posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Nadają się do stosowania w przemyśle ciężkim, podczas prac szlifierskich lub budowlanych. Rękawice skórzane z miękkiej koziej skóry świetnie nadają się natomiast do wszelkich prac precyzyjnych, monterskich lub w transporcie.
Przykłady rękawic roboczych
Wampirki
Wykonane z bawełny i powleczone gumą w kolorze czerwonym, od czego wzięły swą pieszczotliwą nazwę, te robocze rękawice ochronne skutecznie zabezpieczą skórę dłoni podczas prac na magazynie, w transporcie i przeładunkach towarów. Charakteryzują się niską ceną i dużą oddychalnością.
Rękawice ochronne RWNYL
Bezszwowe rękawice ochronne z chropowatą powierzchnią lateksową dla pewnego chwytu. Zapewniają poziom ochrony co najmniej o stopień wyższy niż podstawowe rękawice typu wampirki. Zapewniają znaczny poziom manualnej precyzji przy zwiększonej ochronie dłoni, z czego wynika ich popularność w branży montażowej.
Rękawice technika dostępu linowego
Skórzane akurat w tym przypadku rękawiczki mają za główne zadanie chronić dłonie przed obtarciami związanymi z obsługą lin. Muszą przy tym zapewniać pełną swobodę manualną. Charakteryzują się dodatkowymi wzmocnieniami w miejscach szczególnie newralgicznych na przetarcia.
Rękawice spawalnicze
Wykonane najczęściej z dwoiny bydlęcej z ramienia zapewniają ochronę przed ciepłem i promieniowaniem. Dodatkową cechą wymaganą dla takich rękawic jest ich wytrzymałość przy jednoczesnym zachowaniu czułości chwytu.
Rękawice rzeźnicze
Wykonane ze stalowych, nierdzewnych kółek na wzór dawnych kolczug rycerskich. Dostosowana do kontaktu z żywnością są łatwe w utrzymaniu w czystości. Większość z nich można po prostu prać.