Ceny od producenta

Bezpieczne płatności

Ekspresowa wysyłka

Program lojalnościowy

Czy wiesz, że okna w twoim domu stanowią izolacyjną dziurę? A im zimniej jest na zewnątrz, tym szybciej ciepło ucieka z nagrzanego pomieszczenia. W rezultacie rachunki za ogrzewanie stają się coraz większe, a w mieszkaniu dalej jest chłodno. Jak tego uniknąć? Poznaj sposób, dzięki któremu nawet o 50% zmniejszysz straty ciepła spowodowane nieszczelnymi oknami. Tylko co ma z tym wspólnego folia bąbelkowa?

Jak oszczędzić na ogrzewaniu dzięki folii bąbelkowej?

Folia bąbelkowa (inaczej folia pęcherzykowa) cieszy się dużą popularnością w Korei Południowej. Jednak nie jest to zasługa jej niesamowitych właściwości ochronnych, tylko izolacyjnych. Jak to możliwe? Otóż podczas zimowych mrozów Koreańczycy przyczepiają folię bąbelkową do okna, aby w ten sposób ograniczyć ucieczkę ciepła. I jak się okazuje, jest to bardzo skuteczny sposób na oszczędzanie na ogrzewaniu podczas zimy.

Folia bąbelkowa na oknach

Czy folia bąbelkowa skutecznie przeciwdziała utracie ciepła?

Takie właśnie pytanie postawili sobie Koreańczycy. I postanowili znaleźć na nie odpowiedź. W tym celu przeprowadzili prosty eksperyment. Miał on wykazać, czy folia bąbelkowa naklejona na okno spowolni utratę ciepła. Na potrzeby tego eksperymentu postanowiono przetestować trzy warianty:

  • jedno okno w pomieszczeniu zabezpieczono pojedynczą warstwą folii bąbelkowej,
  • drugie okno w pomieszczeniu zabezpieczono dwoma warstwami folii bąbelkowej,
  • trzecie okno w pomieszczeniu pozostawiono bez zmian.

W pokoju, w którym przeprowadzano eksperyment, panowała temperatura 20°C, podczas gdy na zewnątrz był mróz -15°C. I co się okazało? Po dwóch godzinach:

Wyniki eksperymentu

  • okno bez żadnego zabezpieczenia wychłodziło się do 13°C,
  • okno zabezpieczone jedną warstwą folii bąbelkowej wychłodziło się do 15,5°C,
  • okno zabezpieczone dwoma warstwami folii bąbelkowej wychłodziło się do 16°C.

Oznacza to, że folia bąbelkowa zapobiega utracie ciepła nawet o około 3°C. A to przekłada się na spore oszczędności na ogrzewaniu.

Ile możesz oszczędzić na ogrzewaniu dzięki folii bąbelkowej?

Folia pęcherzykowa bardzo dobrze sprawdza się jako izolacja do okien. Szczególnie gdy te przepuszczają sporą ilość ciepła, przez co mieszkanie bardzo szybko się wychładza. W takim przypadku musisz o wiele mocniej ogrzewać pomieszczenie, aby utrzymać w nim pożądaną temperaturę. W rezultacie twoje rachunki za ogrzewanie rosną.

Natomiast, jeśli zdecydujesz się na zabezpieczenie okien folią bąbelkową, straty ciepła będą mniejsze aż o około:

  • 50% w przypadku okien jednoszybowych,
  • 20% w przypadku okien dwuszybowych.

Jeśli zdajesz sobie sprawę, że przez okna w twoim mieszkaniu tracisz sporo ciepła, a akurat nie masz możliwości, aby je wymienić, postaw na folię bąbelkową. To tanie rozwiązanie pozwoli ci zaoszczędzić na ogrzewaniu bez konieczności przeprowadzania kosztownego remontu. Wystarczy, że kupisz folię bąbelkową na metry, przytniesz ją tak, aby pasowała do wymiarów okna i przykleisz ją do szyby. I to wszystko. Od teraz ciepło będzie o wiele wolniej uciekać z twojego mieszkania czy domu.

Gdzie kupić folię bąbelkową do izolacji?

Folię pęcherzykową kupisz w każdym sklepie z materiałami opakowaniowymi. Najlepiej wybierz folię bąbelkową na metry, dzięki czemu idealnie dopasujesz jej wymiary do powierzchni okien.

Folia bąbelkowa jest niedroga i powszechnie dostępna, zatem wykorzystanie jej jako izolacji jest wyjątkowo proste. Poza tym zatrzymanie ciepła wewnątrz domu będzie łatwiejsze, dzięki czemu zużyjesz mniej zasobów na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. W rezultacie rachunki za ogrzewanie będą odpowiednio niższe, co przy obecnych cenach węgla, prądu czy gazu będzie stanowiło sporą ulgę dla portfela.

Share this post