Samoprzylepne taśmy klejące posortowane według typu kleju, cechy szczególnej i przeznaczenia

Klej kauczukowy

Najmocniejszy z klejów. Produkowany na bazie naturalnego kauczuku.

Klej akrylowy

Łatwo usuwalny, a taśma nim pokryta łatwiej się odkleja.

Klej Hot Melt

Taśma na bazie kleju z kauczuku syntetycznego.
Satysfakcja gwarantowana
Średnia ocena firmy pakujto.pl to 4.9
pewność
Warto nas obserwować
Nie przegap przydatnych informacji.

Taśmy malarskie

Papierowe taśmy maskujące w różnych szerokościach.

Taśmy cichoodwijalne

Bezgłośne klejenie taśmą samoprzylepną

Taśmy klejące w hurcie

Zamówieniua hurtowa to korzystne rabaty
Filter

Klasyfikacja taśm samoprzylepnych ze względu na zastosowany klej

Taśmy samoprzylepne do pakowania przesyłek - cechy

Taśma pakowa to najpopularniejszy sposób zabezpieczania paczki przed ostateczną wysyłką. Wyparła w tym względzie sznurek pakowy, jeszcze do niedawna będący wymogiem na Poczcie Polskiej. Zapobiega ona rozszczelnieniu paczki oraz stanowi znak, że nie była ona po drodze przepakowywana. Zwłaszcza, jeśli to taśma z nadrukiem firmowym.

Naszą ofertę można najogólniej podzielić na taśmy samoprzylepne różnego rodzaju oraz taśmy bandujące, które służą do zabezpieczania ładunków np. na palecie.

Głównym rozróżnikiem taśm klejących jest pokrycie danym typem kleju. Od niego zależy, do czego dana taśma może być używana.

Taśmy na bazie kleju solvent

Najmocniejszy z klejów, produkowany na bazie kauczuku naturalnego. Stąd też często spotykana nazwa zamienna taśmy kauczukowe. Jest to uniwersalne rozwiązanie jeśli chodzi o wysyłkę paczek ze względu na odporność na niskie temperatury. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pakowania do wysyłki towarów wrażliwych na stłuczenie, np. szkła czy porcelany.

  • Klej ten ma charakterystyczną, miodową barwę

  • Pytania na forach o “usuwanie kleju z opakowań” przeważnie dotyczą właśnie kleju typu Solvent

  • Taśmy na kleju Solvent charakteryzują się też nieco wyższą ceną od pozostałych

  • Występuje też pod mniej popularną nazwą Vibac

Taśmy na bazie kleju akrylowego

Jest to najtańszy z klejów w tym zestawieniu. Zawiera wodę, stąd niepolecany jest do pakowania przesyłek, które narażone są na niskie temperatury. Paczki przechowywane w chłodni, transportowane zimą lub do regionów o niskiej temperaturze sklejone taką taśmą mogą ulec rozszczelnieniu i w efekcie zawartość może się rozsypać i uszkodzić. Straty wizerunkowe są również nie do zbagatelizowania – mała szansa, aby klient ponownie zamówił towar po otrzymaniu takiej przesyłki.

  • Klej ten jest łatwo usuwalny, a taśma nim pokryta daje się łatwiej odkleić. Nie jest to wada, a cecha, która w szczególnych przypadkach może być pożądana. Taśmy malarskie są dobrym przykładem.

  • Klej ten ma barwę przezroczystą. Jest transparentny.

  • Taśmy bazujące na tym kleju należą również do najtańszych.

Taśmy na bazie kleju Hot Melt

Jest to taśma na kleju syntetycznym, topiliwym zależnie od temperatury. Główną zaletą taśmy nim pokrytej jest relacja ceny do jakości. Klej ten jest dużo wytrzymalszy od akrylowego, a sporo tańszy od Solventu.


Czynniki środowiskowe

Środowisko zewnętrzne jest głównym czynnikiem wpływającym na przyczepność kleju. Wszystkie kombinacje klejów i podkładów reagują odmiennie na te same warunki środowiskowe. Za wysoka temperatura i klej może się rozpaść – za niska i staje się kruchy. Wilgoć lub ekspozycja na światło UV mogą spowodować, że klej przestanie działać. Ekspozycja chemiczna lub rozpuszczalnikowa może całkowicie zniszczyć przyczepność niektórych klejów. Stąd przyjęło się uwzględniać cztery główne czynniki środowiskowe, które należy mieć na uwadze przy wyborze taśmy klejącej:

  • Zastosowanie wewnętrzne lub zewnętrzne

  • Temperatura użytkowania

  • Narażenie na wilgoć lub promieniowanie UV

  • Reakcje chemiczne, rozpuszczalnikowe lub odgazowaniowe

Reakcja odgazowaniowa to uwolnienie gazu, który został rozpuszczony, uwięziony, zamrożony lub wchłonięty przez jakiś materiał, np. klej na taśmie klejącej.

Temperatura użytkowania

Jeśli temperatura otoczenia pracy taśmy klejącej jest trudna do przewidzenia, można się kierować poniższymi wskazówkami:

  • Od -6°C do 65°C – taśmy kauczukowe

  • Od -18°C do 200°C – taśmy akrylowe

  • Od -30°C do 260°C – taśmy silikonowe

Podłoże

Płaska powierzchnia jest idealna do klejenia, jednak często trzeba się zmagać z naprężeniami związanymi z klejeniem wzdłuż narożników i wypukłości , krzywizn lub kątów wklęsłych. Naprężenia te mogą powodować odklejenie się taśmy od powierzchni, a więc ważne jest, aby wziąć to pod uwagę przy wyborze odpowiedniego kleju i rodzaju taśmy.

Obecność zanieczyszczeń powierzchniowych może przerwać wiązanie pomiędzy klejem a podłożem. Ważne jest, aby podłoże było czyste i sucha, wolne od zanieczyszczeń takich jak plastyfikatory, brud, oleje, chemikalia i woda.

Wysoka energia powierzchniowa (polar)

Zaliczamy do nich:

  • Stal

  • Aluminium

  • Miedź

  • Cynk

  • Poliwęglan

  • ABS (akrylonitryl-butadien-styren)

  • PVC (polichlorek winylu)

Niska energia powierzchniowa (non-polar)

Zaliczamy do nich:

  • Guma

  • Polietylen (PE)

  • Polipropylen (PP)

  • Powłoki proszkowe

  • Silikon

  • Teflon

Napięcie powierzchniowe a poziom zwilgotnienia

Podłoża polarne są łatwe w klejeniu, podczas gdy podłoża niepolarne stanowią wyzwanie dla spoiwa.

napięcie powierzchniowe a zwilgotnienie spoiwa w taśmie klejącej
Zależność między napięciem powierzchniowym a stopniem zwilgotnienia spoiwa obrazuje, dlaczego niektóre powierzchnie “kleją się” łatwiej niż inne.
Napięcie powierzchniowe podłoża a kątowe ujęcie zwilgotnienia spoiwa w taśmach klejących
Źródło: “Surface Wettability” University of Stuttgart

Kolory taśm pakowych

  • Papierowe – może to nie dokładnie typ według koloru, a bardziej według materiału, jednak ze względu na charakterystyczny wygląd i możliwość nanoszenia nadruków pasuje do również do zestawienia. Taśmy papierowe są estetyczne. Można nimi zabezpieczyć prezent zapakowany w papier pakowy bez obawy, że popełnia się nietakt. Ich zaletą jest łatwość, z jaką się je obsługuje zarówno podczas pakowania, jak i rozpakowywania.

  • Transparentne

  • Brązowe – głównie na bazie klejów akrylowych. Klasyczny kolor taśmy pakowej.

  • Srebrne – słynna ductape znana z amerykańskich filmów i survivalowych gier komputerowych. Nie jest to jednak stricte “taśma amerykańska”, gdyż pod tym pojęciem kryje się taśma Tuff-Tape do stosowana zamiast siatki, flizeliny, taśmy papierowej, taśmy papierowej z wkładką aluminiową w celu łączenia płyt kartonowo-gipsowych. Srebrna taśma klejąca jest idealnym rozwiązaniem do szerokiej gamy prac wewnętrznych i zewnętrznych wokół domu, dzięki swojej wszechstronnej wydajności i wytrzymałości. Jest idealnym rozwiązaniem tymczasowym do szybkich napraw w awaryjnych sytuacjach. Dzięki wzmocnionej konstrukcji chroniącej przed wszelkimi warunkami pogodowymi jest idealna do pakowania i wiązania przesyłek w warunkach heavy-duty.

  • Niebieskie – tzw. “freezer’y” odporne na mróz, szczególnie popularne u producentów mrożonek, których paczki siłą rzeczy nie powinny przebywać w innej temperaturze, niż minusowa.

  • Czarne – stosowane ze względów estetycznych lub wizualnie pomagające w rozeznaniu się, gdzie biegną np. kable przyklejone do sceny.

  • Z nadrukiem – na taśmy można nanieść dowolny wzór, co jest często wykorzystywane do brandingu sklepu lub producenta. Paczka oklejona taśmą z nadrukowanym logo dostawcy zyskuje swego rodzaju pieczęć chroniącą ją przed przepakowaniem.

  • Ostrzegawcze – taśmy z nadrukowanymi klasycznymi wzorami ostrzegawczymi typu czarno-żółte pasy lub wszelkie komunikaty typu “nie rzucać, “uwaga szkło”. Pomagają wyczulić kurierów na traktowanie paczki ze szczególną ostrożnością.

FAQ

  1. Zwyczajowo wymiary taśm podaje się w milimetrach (szerokość) i jardach (długość).
  2. Taśma klejąca 48 50y oznacza więc taśmę pakową o standardowej szerokości 48 milimetrów i długości (nawoju) około 45 metrów.

Definicja materiału podstawowego została zawarta w § 2 pkt 1 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPIR. Określa ona, że materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu. Do materiałów podstawowych zalicza się także materiały stanowiące część składową wyrobu lub ściśle złączone z wyrobem, np. opakowania typu puszki i butelki, oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku, np. transportery i palety, jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi.

Materiałami pomocniczymi są natomiast pozostałe materiały, nie będące materiałami podstawowymi, które zużywane są w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości.

Podsumowując: taśma klejąca w większości przypadków nie jest materiałem podstawowym.

Najlepiej jednak skontaktować się księgowością, która zna specyfikę Twojej działalności.

Podając za Wikipedią:

Pierwowzorem biurowej taśmy klejącej była taśma używana od 1925 roku w warsztatach samochodowych do zabezpieczenia malowanych aut. Jej pomysłodawcą był amerykański wynalazca Richard Drew z przedsiębiorstwa 3M. Pierwsza biurowa bezbarwna taśma samoprzylepna przedsiębiorstwa 3M pojawiła się w 1930 roku. Pierwotnie klej umieszczano jedynie na jej brzegach, co uznane zostało za przejaw skąpstwa i do taśmy przylgnęła nazwa „szkocka” (ang. scotch tape, dla pejoratywnego określenia oszczędnego producenta). Od roku 1945 przedsiębiorstwo 3M na opakowaniach taśmy umieszcza szkocką kratę, zaś nazwa Scotch pozostaje zastrzeżonym znakiem towarowym należącym do tej spółki.

Prawdopodobnie prawdziwą intecją tego pytania jest: “Czy taśmą klejącą można zastapić taśmę izolacyjną?”

Zdecydowanie nie można!

Taśmy biurowe oraz pakowe przewodzą prąd. Specjalistyczne taśmy izolacyjne nie przewodzą prądu, i tylko takie należy wykorzystywać w branży budowlanej i elektrycznej do prac przy kablach, przewodach i generalnie przy prądzie.

Taśma klejąca służy do lepienia materiałów, i choćby tylko z tego powodu nie należy jej aplikować na skórę. Nie wiemy, dlaczego takie pytanie się pojawiło, ale zdecydowanie pakowa taśma klejąca nie powinna być aplikowana na skórę rozumianą jako żywa tkanka.

W 2022 roku na Tik Toku pojawił się trend związany ze spaniem z ustami zaklejonymi taśmą klejącą – w tym przypadku aplikowanie taśmy klejącej jest po prostu niebezpieczne dla życia, a nie dla skóry.

Tak, zwykła taśma pakowa może zerwać farbę, dlatego powstały taśmy malarskie, których można używać podczas malowania lub później, jeśli chce się coś przykleić do pomalowanej ściany.

Po pierwsze: “duck” w tym kontekście nie oznacza kaczki.

Duck tape pochodzi od niderlandzkiego słowa “doek”, oznaczającego „płótno lniane”. Jest to ciężka, gęsto tkana, gładka tkanina lniana lub bawełniana używana w ubraniach roboczych, torabch żeglarskich i tego typu zadaniach specjalnych. Taśma klejąca zwana “duck tape” to nawiązanie do oryginalnej nazwy taśmy z bawełnianego płótna, z którego była pierwotnie wykonywana. Obecnie jest to samoprzylepna taśma z płótnem lub siatką, często pokryta polietylenem.

Jak podaje Oxford English Dictionary: “Duck tape” jest opisana jako taśma używana od 1899 roku, natomiast “duct tape” – taśma klejąca – używana od 1965 roku i opisana jako prawdopodobna modyfikacja wcześniej występującej “duck tape”.

W języku polskim obie taśmy istnieją pod jedną nazwą jako taśma klejąca.