Ceny od producenta

Bezpieczne płatności

Ekspresowa wysyłka

Program lojalnościowy

Międzynarodowe symbole na paczkach - przewodnik

Historia znaków ostrzegawczych na opakowaniach w skrócie

O miano najbardziej rozpoznawalnego symbolu ostrzegawczego na świecie walczą dwa znaki, z czego jeden jest już raczej echem demonów przeszłości, a drugi – najbliższej przyszłości. Pierwszego też raczej nie powinno się spotkać na paczce wręczanej przez kuriera.

Symbol radioaktywności

Symbol ostrzegający przed promieniowaniem, tzw. “koniczyna radiacyjna”, został zaprojektowany w 1946 roku z inicjatywy Laboratorium Promieniowania Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Zespół naukowców stworzył ją jako “doodle” – gryzmoł, aby oznaczyć nową klasę niebezpiecznych materiałów. Koniczyna miała symbolizować aktywność atomu i została narysowana w mocnej kolorystyce, aby wyróżnić się na każdej powierzchni i materiale.

Niebieskie tło okazało się niepopularny i po testach kolorów odkryto, że z daleka magenta na żółtym najlepiej oddaje ideę niebezpieczeństwa. Ten projekt kolorystyczny stał się normą na początku 1948 roku.

Zamiar naukowców nie do końca się jednak powiódł – jeśli zauważymy jakąkolwiek odmianę tego symbolu na opakowaniu, wiemy, że musimy zachować dystans. Rozumiemy, że istnieje zagrożenie, jednak na tym informacja się kończy. Nie powstrzymywał on ludzi przed przenoszeniem i demontażem śmiercionośnego materiału – praktyka pokazała, że zachowywali oni po prostu wzmożoną ostrożność, a później umierali.

W związku z tym stworzono nowy symbol, który jednak nie zyskał takiej sławy jak pierwotna “koniczynka”.

Symbol recyklingu

Zaprojektowany został w 1970 roku z inicjatywy The Container Corporation of America, największego wówczas producenta opakowań w USA i reputacją lidera w korporacyjnym projektowaniu graficznym. Rozpisała ona konkurs projektowy dla studentów pod hasłem: “Stwórz symbol opakowania do wykorzystania w przyszłości na produktach wykonanych z papieru makulaturowego.”

Wygrał go Gary Anderson, który w wywiadzie dla Fiacial Times tak opisał proces projektowania:

„Kiedy usiadłem do pracy, aby wziąć udział w konkursie, przypomniałem sobie wycieczkę w szkole podstawowej do redakcji gazety. Zobaczyłem tam, jak papier był podawany na rolkach w miarę postępu druku. Narysowałem ten zapamiętany obraz — trzy strzałki w moim końcowym szkicu wyglądają właśnie jak paski zawijanego papieru na tej drukarce”.

Źródło: Financial Times – “First Person: Gary Anderson”

Najczęściej spotykane piktogramy na opakowaniach podczas transportu

Delikatnie

Oznacza, że w środku znajdują się delikatne przedmioty - niekoniecznie szklane, jak sugeruje grafika - więc należy obchodzić się z paczką ze szczególną ostrożnością oraz, np. nie składować jej pod innymi, ciężkimi przesyłkami.

Nie układać w stos

Uszkodzenia spowodowane przez nacisk są powszechne, dlatego ważne jest, aby chronić przed nim swoje paczki w procesie magazynowania i wysyłki.

handle with care

Ostrożnie

Obchodź się z paczką ostrożnie. Symbol ten nie wskazuje na delikatną zawartość, a na sposób obchodzenia się z przesyłką.

Nie otwierać nożem

Krzyżyk obok wizerunku noża oznacza, że opakowania nie należy otwierać nożem, aby nie uszkodzić zawartości w środku.

Tą stroną do góry

Pozioma linia z dwoma pionowymi strzałkami skierowanymi w górę oznacza kierunek, w którym opakowanie powinno być składowane lub transportowane.

Chronić przed wilgocią

Parasolka i krople deszczu na opakowaniu oznaczają, że pudełko powinno być suche, gdyż jego zawartość jest wrażliwa na wilgoć.

Najczęstsze piktogramy niebezpiecznych substancji chemicznych

explosive

Materiał wybuchowy (GHS01)

Przykładem takiego materiału jest azotan celulozy, który w odpowiednich warunkach, takich jak obecność źródła zapłonu, może ulec gwałtownej dezintegracji, której towarzyszą płomienie.

flammable

Materiał łatwopalny (GHS02)

Ciecze o temperaturze zapłonu pomiędzy ≥ 23°C a ≤ 60°C. Ta kategoria obejmuje również olej napędowy, benzynę i lekki olej opałowy o temperaturze zapłonu w zakresie od ≥ 55°C do ≤ 75°C

oxidizer

Silny utleniacz (GHS03)

Utleniacze to substancje, które mogą się palić. Mogą być zarówno gazami, cieczami, jak i ciałami stałymi. Najsilniejsze chemikalia utleniające mogą wywołać lub gwałtownie zaostrzyć płomienie.

Gaz pod cisnieniem (GHS04)

Ten piktogram odnosi się bardziej do warunków przechowywania niż do rzeczywistych właściwości.

Gazy transportowane pod wysokim ciśnieniem:

  • propan (paliwo do grilla)
  • gaz skroplony (azot)
  • schłodzony gaz skroplony (dwutlenek węgla)

corrosive

Materiał żrący (GHS05)

Wiele soli i środków powierzchniowo czynnych zalicza się do kategorii żrących dla oczu, przy czym działanie żrące jest widoczne już przy stężeniu na poziomie 1%.

toxic

Materiał toksyczny (GHS06)

Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny symbol ostrzegawczy. Odnosi się do związków trujących, które mogą dostać się do organizmu na trzy sposoby:

  • spożycie
  • kontakt ze skórą lub oczami
  • wdychanie

irritiant

Materiał drażniący (GHS07)

Symbol taki można zobaczyć też na artykułach gospodarstwa domowego, takich jak płyn lub proszek do prania.

systemic health hazard

Ogólnoustrojowe zagrożenie zdrowia (GHS08)

Ten znak reprezentuje związki, które stanowią zagrożenie dla zdrowia w długiej perspektywie, takie jak czynniki rakotwórcze i mutageny (substancje powodujące wady wrodzone).

Zagrożenie dla środowiska naturalnego (GHS09)

en symbol obejmuje szeroką gamę substancji, w tym pestycydy, herbicydy i biocydy, a także rozpuszczalniki organiczne, takie jak benzyna lakowa i sole stosowane w nawozach.

Piktogramy powiązane z ideą zrównoważonego rozwoju

Recykling

Prawdopodobnie najczęściej używany i rozpoznawalny symbol recyklingu, Petla Mobiusa, oznacza, że produkt został wykonany z materiałów pozyskanych z recyklingu oraz nadaje się do powtórnego recyklingu.

Czyścioszek

Tzw. Tidy Man to symbol służący jako przypomnienie o obowiązku prawidłowej utylizacji opakowania.

Corrugated Case Association stworzyło bezpłatne w wykorzystaniu logo recyklingu specjalnie dla tektury falistej, aby zwrócić uwagę na fakt, że opakowania tekturowe, takie jak kartony , nadają się do recyklingu.

Używanie odpowiednich symboli na opakowaniach powinno być częścią każdego szkolenia BHP i może zaskakująco pozytywnie wpłynąć na sposób prowadzenia firmy. Pod kątem optymalizacji łańcucha dostaw oszczędza czas i zapewnia możliwość pomiaru stopnia bezpieczeństwa dla personelu obsługującego przesyłki i produkty w nich zawarte.

Symbole na opakowaniach mogą uchronić zarówno plecy pracownika, jak i CEO przed nieporządanymi zdarzeniami.

Share this post